logo

W ramach stworzenia spójnego systemu identyfikacji wizualnej, korespondującego z wizją organizacji, dotychczasowy czerwony znak słowny zastąpiono koncepcją bazującą na inicjałach spółki. Wprowadzono również nową kolorystykę – podstawowa paleta barw z ciemnego brązu przechodzi gradientowo w odcienie bursztynu. Proces rebrandingu rozpoczął się w lipcu 2024 roku. Nowa identyfikacja wizualna Rafinerii Gdańskiej powstała we współpracy z Agencją Reklamową Art Group.

Ogólne

Zmienione logo Rafinerii Gdańskiej składa się z dwóch elementów: sygnetu przedstawiającego litery „r” i „g”, które kształtem nawiązują do charakterystycznych dla rafinerii rurociągów (owalne linie) i zbiorników (koło) oraz logotypu, który stanowi nazwa spółki. Nowa kolorystyka – połączenie brązu ze złocistymi odcieniami barwy bursztynu – koresponduje z charakterem i przedmiotem działalności rafinerii oraz jej nadmorską lokalizacją. Określa ona także główne cechy organizacji: tradycyjność i wiarygodność, stabilność i trwałość, dynamiczne działanie i nowoczesność.

- Dotychczasowe logo było z założenia rozwiązaniem tymczasowym – mówi Adrian Szkudlarski, prezes Zarządu Rafinerii Gdańskiej. – Do stworzenia nowej identyfikacji wizualnej podeszliśmy w sposób przemyślany, dając sobie komfort czasowy na dopracowanie detali. Projekt miał być prosty, a jednocześnie oryginalny, miał odzwierciedlać nasze nowe strategiczne cele i wartości. Zależało nam także na połączeniu tradycji z nowoczesnością oraz na nawiązaniach do przedmiotu prowadzonej działalności i do otoczenia. Z pełnym przekonaniem stwierdzam, że takie właśnie jest nowe logo Rafinerii Gdańskiej.

logo RG zmiana

Proces twórczy opierał się na zasadzie świadomej ewolucji. Starano się zachować pewne elementy z pierwotnego logo – pochodzącego z 1974 roku  – jednocześnie wprowadzając nowoczesne rozwiązania.Żółte litery „r” i „n” (nawiązujące do pierwszej nazwy zakładu, tj. Rafineria Nafty „Gdańsk”) na niebieskim tle były inspiracją do wykorzystania inicjałów Rafinerii Gdańskiej. Z dotychczas stosowanego znaku słownego zachowano jego nowoczesny charakter, w konsekwencji czego krój jego czcionki rozwinięty został w autorskie, indywidualne liternictwo.

Proces zakupowy na zaprojektowanie logo oraz stworzenie systemu identyfikacji wizualnej Rafinerii Gdańskiej ogłoszono we wrześniu 2023 roku. Wzięło w nim udział łącznie 28 podmiotów. Postępowanie wygrała Agencja Reklamowa Art Group, która jest autorem zaproponowanej koncepcji.

***

Rafineria Gdańska Sp. z o.o. zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjno-processingowych w tej części Europy. Otrzymany surowiec przerabia się tu na wysokomarżowe produkty. Jego moce przerobowe to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Spółka zatrudnia obecnie blisko 1300 pracowników. Nowa struktura joint venture powstała w rezultacie procesu przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS S.A. przez ORLEN S.A. oraz dołączenia jako wspólnika spółki Aramco Overseas Company B.V. z 30% udziałem w kapitale zakładowym. 

Udostępnij